15 лютого – Стрітення Господнє

Стрітення Господнє — одна з важливих дат у церковному календарі. В язичницькі часи воно знаменувало зустріч суворої зими з теплою весною. Однак пізніше набуло релігійного сенсу. Саме цього дня відбулася зустріч немовляти Христа зі старцем Симеоном, який явив Спасителя світові.

Свято не є перехідним і завжди святкується на 40-й день після Різдва Христового. Тобто кожен може самостійно вирахувати цю дату. Виходить, що 2023 року віряни святкуватимуть Стрітення Господнє у середу, 15 лютого.

Як написано в біблійних писаннях, на сороковий день після народження батьки принесли Ісуса Христа до храму для причастя. Коли вони несли немовля, їм зустрівся старець Симеон Богоприємець, який жив уже 3 століття, але Господь ніяк не хотів забирати його до себе. За цей час Симеон написав і переклав чимало релігійних праць. В одній із таких праць він прочитав пророцтво, що Діва Марія отримає непорочне зачаття і народить Спасителя. Того ж дня зійшов Ангел з небес і підтвердив, що ця інформація правдива. А ще сказав, що в день, коли старець побачить істинного Спасителя, його душа покине тіло і відправиться до раю.

Літописець, побачивши пару з немовлям, одразу взяв малюка на руки, підняв над головою і проголосив Спасителем людського роду. Після цього помер. Бачила все на власні очі Анна-пророчиця. Вона підтвердила, що це і є Син Божий та майбутній Спаситель. Вклонилася старенька малюкові і пішла до Єрусалима, розповідаючи по дорозі про радість.

Віряни цього дня обов’язково відвідують храм, де проводиться святкова літургія. Потім освячуються свічки, а з храму додому береться трішки свяченої води. Вважається, поки Стрітенська свічка горить, вона здатна захищати людину від хвороб, бід і всіляких негараздів. Коли вона догорить, її потрібно віднести назад до церкви. Також чудодійною вважається і вода. Тому нею обов’язково обприскували будинок та окропляли худобу.

Раніше віряни також проводили хресний хід з іконами Стрітення. А ще збиралися за святковим столом та запрошували до нього родичів, друзів, знайомих.

Цей день особливо важливий для справжніх вірян. Тому вони завжди намагаються провести його з користю: розвиваються духовно, читають молитви. Існує і низка заборон:

  • не можна фізично працювати, а також прибирати в хаті, займатися рукоділлям;
  • від походу на церковну службу краще не відмовлятися, а також не можна приходити на неї із запізненням;
  • не варто злословити, ображатися, сваритися;
  • треба утриматися від далеких поїздок, тому що цей день краще провести з близькими;
  • забороняється вдаватися до різного роду магічних обрядів, ворожити;
  • не можна пити алкогольні напої.

Взагалі свято Стрітення Господнього потрібно святкувати в гарному настрої та гармонії з собою.

За погодою 15 лютого наші предки пророкували, якими будуть весна й літо, а також розповідали про майбутній урожай:

  • на Стрітення з’явилися великі бурульки, що звисають з дахів — буде багатий врожай кукурудзи;
  • напередодні свята ясне небо — гарно вродять фрукти та ягоди;
  • сонячна і безвітряна погода — обіцяє хороший сезон для пасічників;
  • дощовий день — до спекотного літа, а якщо йде сніг — чекайте на пізні заморозки навесні;
  • вночі багато зірок — весна прийде пізно.